ال ای دی (LED) یا کم مصرف (CFL) کدامیک؟

ال ای دی (LED) یا کم مصرف (CFL)

ال ای دی (LED) یا کم مصرف (CFL) کدامیک؟

ال ای دی  یا کم مصرف (LED & CFL)

برای بسیاری این سوال مطرح است که لامپ led بهتر است یا لامپ کم مصرف و کدام یک را برای خرید نهایی باید تحویل صندوق دار فروشگاه داد، لامپ ال ای دی یا لامپ کم مصرف ؟

در این مقاله به این سوال پاسخ داده ایم.

ابتدا باید شناختی نسبت به ویژگی‌ها اصلی لامپ ال ای دی ( لامپ LED ) و لامپ کم مصرف ( لامپ فلوئورسنت فشرده ) داشت، تا با آگاهی کافی بتوان اقدام به خریدی مناسب داشته باشیم.

مقایسه لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف را از جنبه‌های مختلفی می‌توان مورد بررسی قرار داد اما مهم‌ترین آن‌ها شامل پارامترهای زیر است:

•    بازده انرژی لامپ
•    عوامل زیست محیطی و سلامتی
•    طول عمر لامپ
•    قیمت و هزینه‌های لامپ

بازده انرژی لامپ

بهره نوری یا بازده یک لامپ، مقدار روشنایی نور لامپ (لومن) نسبت به میزان مصرف انرژی الکتریکی آن است.

به طور مثال یک لامپ led حبابی ۱۰۰ وات میتره با نوردهی ۸۵۰۰ لومن و مصرف ۱۰۰ وات بازدهی ۸۵ دارد.

در لامپ‌های کم مصرف فلورسنت به طور متوسط بهره نوری ۷۰ لومن بر وات است این در حالی است که در برخی فناوری‌های ساخت لامپ‌های ال ای دی به ۳۰۰ لومن بر وات رسیده‌اند.

در لامپ‌های led نوع اس ام دی نیز بهره نوری لامپ در حدود ۱۶۱ لومن بر وات می‌شود. بنابراین می‌توان لامپ‌های ال ای دی را لامپ‌های فوق کم مصرف نامید.

میزان مصرف برق در سال یک چراغ ال ای دی با لومن ۲۸۰۰ ، ۱۰۵ کیلو وات ساعت است این در حالی است که در همین شرایط یک لامپ کم مصرف فلورسنت برای تامین همین مقدار لومن سالانه حداقل ۳۱۵ کیلو وات ساعت برق مصرف می‌کند.

مسائل زیست محیطی و سلامت (اشعه‌ها و مواد مضر)

لامپ‌های فلورسنت می‌توانند از لحاظ جسمی به افراد، آسیب‌زا باشد.

اشعه فرابنفش ساطع شده از لامپ‌های فلورسنت می‌تواند باعث تشدید بیماری‌هایی مانند اوتیسم، لوپوس و سرطان پوست شود. لامپ‌های کم مصرف فلورسنت فشرده حاوی جیوه می‌باشند.

بنابراین انهدام غیر اصولی آن‌ها و رها کردن یا شکستن آن‌ها در طبیعت منجر به آلوده شدن محیط زیست و ایجاد مشکلاتی برای انسان‌ها و سایر موجودات زنده می‌شود.
نور لامپ‌های ال ای دی هیچ اشعه ماوراء بنفش ساطع نمی‌کند.

در ساخت لامپ LED ، برخلاف سایر لامپ‌های گازی و مایعی، فناوری نور حالت جامد بکار می‌رود به همین دلیل این نوع از روشنایی‌های نوین در مقابل شوک و لرزش مقاوم هستند.

در ساخت لامپ ال ای دی از فناوری‌های بدون سرب و صرفه‌جویی کننده در مصرف انرژی استفاده می‌شود به طوری که روشنایی ال ای دی به عنوان نور سبز شناخته می‌شود.

طول عمر

معمولا یک متوسط طول عمر برای لامپ‌ها بیان می‌شود که در شرایط استاندارد اندازه‌گیری شده است.

به طور مثال لامپ‌های رشته‌ای متوسط طول عمری برابر ۱۵۰۰ ساعت با قابلیت کلید زنی پایین دارند.

(قابلیت کلید زنی یا همان PWM به تعداد دفعات خاموش و روشن شدن یک لامپ گفته می‌شود) طول عمر لامپ‌های کم مصرف در حدود ۱۰ تا ۱۵ هزار ساعت است که ۵ تا ۷ برابر لامپ رشته ای می‌باشد.

اما با توجه به اینکه لامپ‌های ال ای دی در شرایط نرمال با قابلیت کلید زنی بالا در حدود ۶۰ هزار ساعت کارایی دارند بنابراین لامپ کم مصرف در مقایسه با چراغ ال ای دی طول عمر بسیار کمی دارد.

در لامپ‌های led،  کلیدزنی نامحدود است و تعداد دفعات خاموش یا روشن شدن بر طول عمر آن‌ها تاثیری ندارد در حالی که در لامپ‌های کم مصرف این موضوع اهمیت دارد و با روشن و خاموش کردن لامپ طول عمر را کاهش می‌دهد.

طول عمر بالای لامپ‌هایی با فناوری ال ای دی باعث می‌شود تا هزینه‌های جاری و تعمیر و نگهداری سیستم روشنایی به شدت کاهش یابد.

قیمت و هزینه‌ها

معمولا لامپ‌های led هزینه اولیه و ثابت بیشتری نسبت به لامپ کم مصرف دارند. اما در طول زمان استفاده از لامپ‌های ال ای دی توجیه اقتصادی بیشتری دارد و خرید آن‌ها مقرون به صرفه تر است.

همان‌طور که اشاره شد، طول عمر لامپ‌های ال ای دی ۴ تا ۵ برابر طول عمر لامپ‌های کم مصرف است. یعنی در طول دوره کارکرد یک چراغ ال ای دی باید ۵ مرتبه لامپ فلورسنت را جایگزین نمود.

مقدار مصرف انرژی الکتریکی لامپ کم مصرف فلورسنت نیز ۳ تا ۴ برابر لامپ ال ای دی است.

بنابراین هزینه‌های جاری لامپ کم مصرف نیز بالاتر است و در طول دوره مصرف باعث می‌شود که خرید لامپ ال ای دی بهتر باشد.

جمع بندی؛ کدام لامپ را بخریم ؟

بعد از اینکه لامپ ال ای دی و لامپ کم مصرف را  از نظر  بازده انرژی لامپ، عوامل زیست محیطی و سلامتی، طول عمر لامپ، قیمت و هزینه‌های لامپ مقایسه کردیم، در همه موارد، لامپ ال ای دی برتری محسوسی نسبت به لامپ کم مصرف داشت.

اما مهمترین مزیت آن مصرف برق کمتر، نوردهی بیشتر و مسائل مربوط به سلامتی است.

توصیه ما  در خرید لامپ led ، پیش از هر چیز توجه به استاندارد و کیفیت لامپ است.

ما در فروشگاه شهرنور انواع پنل و لامپ و چراغ و دیگر تجهیزات روشنایی (برند نمانور آسیا) را با بهترین قیمت به شما عرضه می‌کنیم، همچنین شما میتوانید با دنبال کردن ما در اینستاگرام از تخفیفات باخبر شوید.

نظرات (1)

sina

مگه کسی هنوز هست که از لامپ های قدیمی استفاده کنه اصلا؟