تاریخچه نورپردازی

تاریخچه نور پردازی

تاریخچه نورپردازی

معرفی نورپردازی :

نورهای اولیه تا اصول نورپردازی را ما در اینجا بررسی خواهیم کرد.

تمام انرژی که ما استفاده می کنیم با نور شروع شد. تکامل انسان با نور شروع شد. بله منظورم نور خورشید است که اولین منبع نوری است که بشر می شناسد.

دومین منبعی که انسان برای نور استفاده می کند شعله/آتش است. آتش به عنوان منبع نور استفاده می شود.

روشنایی قرن به نور روز و شعله محدود می شد و به همین دلیل بود که بشر هزاران سال است که به استفاده از این دو منبع نور ادامه داده است. منبع اصلی نور برای هر موجود زنده روی سیاره خورشید است.

به همین دلیل است که همه ما همچنان از نور روز حداکثر استفاده را در هنگام ساختن ساختمان ها یا هر چیز دیگری می کنیم.

نه تنها انسان ها، گیاهان و حیوانات هم به سمت نور خورشید جذب می شوند و رشد می کنند. من تحقیقات خود را برای نوشتن این مقاله در مورد “تاریخچه روشنایی” انجام داده ام.

من متوجه شدم که تکامل نورها در نقاط مختلف جهان کمی متفاوت است. این امر به دلیل نفوذ در منطقه، فرهنگ، سنت و مواد خام در دسترس مخترعان در هر منطقه رخ می دهد.

بنابراین اگر به دنبال تکامل نورها باشیم، در نهایت به بیش از 100 نوع نور که از نقاط مختلف جهان اختراع شده اند، خواهیم رسید.

بنابراین آن را برای خوانندگان من ساده کنید، من یک نمودار ساده در زیر ایجاد کرده ام که مهم ترین و شناخته شده ترین انقلاب ها در تاریخ نور را توضیح می دهد.

امیدوارم همه شما این مقاله را دوست داشته باشید و به اشتراک بگذارید.

تکامل روشنایی

 

نور خورشید:

نور خورشید اولین منبع نوری است که از ابتدا تا کنون برای بشر شناخته شده است. پس از این همه سال اختراع، هنوز نمی توانیم چیزی شبیه یا نزدیک به نور خورشید ایجاد کنیم.

در زمان های قدیم، به جای نور ماه، هیچ منبع دیگری از نور برای استفاده در شب وجود نداشت.

بیشتر ساختمان هایی که در زمان های قدیم ساخته شده اند به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر استفاده از نور خورشید را داشته باشند.

من قبلاً تحقیقات خود را برای پست وبلاگ دیگری در مورد “تکنیک های باستانی برای استفاده از نورهای طبیعی” آغاز کرده ام. امیدوارم مقاله جالب و آموزنده ای باشد.

پنجره های بزرگ برای استفاده از نور خورشید طراحی شده اند، اما اندازه آن با توجه به مناطق جغرافیایی نیز محدود است، بنابراین گرمای خورشید را می توان کنترل کرد.

تکنیک های مشابه زیادی برای استفاده از خورشید وجود دارد.

چند تکنیک قدیمی برای دریافت نور خورشید در داخل ساختمان

  • استفاده از پنجره های بزرگ
  • از آینه یا سنگ های شفاف بزرگ برای پراکندگی یا هدایت نور به اتاق های تاریک استفاده کنید.
  • روش انعکاس، که متداول‌ترین روشی است که برای دریافت نور در روز استفاده می‌شود.

آتش سوزی:

آتش یک اختراع نیست، در حال حاضر در زمین وجود دارد. اما ما انسانها اختراع کردیم که چگونه به صورت دستی آتش ایجاد کنیم و در صورت درخشان از آن استفاده کنیم.

استفاده از آتش به عنوان منبع نور یکی از آنهاست. از آتش به عنوان منبع نور برای هزاران سال استفاده می شود. نحوه استفاده انسانها متفاوت است به نقاط مختلف جهان بستگی دارد.

چراغ نفتی:

انسان ها انواع مختلفی از روغن ها را پیدا کرده و چراغ نفتی را اختراع کردند. مفهوم پایه همان است که از Flame به عنوان منبع نور استفاده می شود.

تفاوت این است که سوخت/انرژی برای گرفتن آتش از چوب به لامپ های نفتی پیشرفته است. از مزایای لامپ های نفتی، کارآمدتر بودن نسبت به چوب و آتش کنترل شده، گرمای کمتر است.

انواع مختلفی از روغن برای چراغ ها استفاده می شد. بعدها اختراعات کوچکی برای بهبود کارایی، گرما، دود و غیره صورت گرفت.

شمع:

اولین شمع‌ها در دوران باستان ساخته شدند، که از چراغ‌ها یا مشعل‌هایی استفاده می‌کردند که با خیساندن هسته نی‌ها در چربی ذوب شده حیوانی ساخته می‌شدند.

با این حال، لامپ ها مانند یک شمع واقعی فتیله ای نداشتند. کارآمدتر از لامپ های نفتی است. بیش از 5000 سال است که از شمع ها به عنوان منبع نور و برای روشن کردن جشن ها استفاده می شده است.

مورخان شواهدی یافته اند که نشان می دهد بسیاری از تمدن های اولیه دیگر شمع های بدی را با استفاده از موم های ساخته شده از گیاهان و حشرات موجود ساخته اند.

گفته می شود شمع های چینی اولیه در لوله های کاغذی با استفاده از کاغذ برنج نورد شده برای فتیله و موم یک حشره بومی که با دانه ها ترکیب شده بود، قالب گیری می شد.

در ژاپن شمع ها را از موم استخراج شده از آجیل درختی و در هندوستان موم شمع را از جوشاندن میوه درخت دارچین درست می کردند.

لامپ های گازی:

ضرورت مادر اختراع است، پس چه چیزی از اختراعات بالا کم است؟

روشنایی بیشتر و ماندگاری آن بیشتر است. نیاز به چراغ های روشن تر و طولانی تر، لامپ های گازی آمدند تا صنعت روشنایی را در اختیار بگیرند.

نیاز به نورپردازی مناطق بزرگ مانند خیابان ها و خانه ها، راه حل بهتری مورد نیاز است. چراغ‌های گازی در سال 1790 در انگلستان توسعه یافتند و این فناوری بسیار سریع گسترش یافت.

در سال 1816 چراغ‌های خیابانی گازی در بالتیمور مورد استفاده قرار گرفتند. از آن زمان به مدت 63 سال تا زمانی که ادیسون لامپ را در سال 1879 اختراع کرد، از روشنایی گازی استفاده می‌شد.

لامپ قوس الکتریکی کربن:

در سال 1800، هامفری دیوی اولین نور الکتریکی عملی را اختراع کرد که از یک قوس بین الکترودهای کربن در هوا تشکیل شده بود.

این منبع نور خیلی محبوب نیست، اما از آنجایی که اولین لامپ الکتریکی است، نمی‌خواهم آن را از لیست خود از دست بدهم.

لامپ نفت سفید:

در برخی کشورها به آن لامپ پارافین نیز می گویند. نفت سفید به عنوان سوخت در آن استفاده می شود. توسط مردی لهستانی به نام Ignacy Lukasiewicz در سال 1853 اختراع شد.

من شخصاً آن را اولین لامپ با سیستم کنترل کم نور می دانم. آتش به عنوان منبع نور را می توان با چرخ چرخان در کنار لامپ تنظیم کرد که باعث کارآمدتر انرژی می شود.

لامپ الکتریکی:

من خوانندگانم را دست کم نمی‌گیرم، بنابراین فکر می‌کنم توضیحی برای این موضوع لازم نیست. فقط یک چیز – لامپ های الکتریکی اختراع منبع نور هستند که انقلابی در صنعت روشنایی ایجاد کردند.

لامپ سدیم:

لامپ های سدیم برای اولین بار توسط فیلیپس در هلند در سال 1932 به صورت تجاری تولید شد. فشار کم و فشار بالا دو نوع لامپ سدیم هستند. از فلز سدیم بخار شده به عنوان منبع نور استفاده می شود.

لامپ هالوژن:

لامپ هالوژن اولین بار در سال 1959 توسط جنرال الکتریک تولید شد. این لامپ توسط Elmer Fridrich و Emmet Wiley که در GE در سال 1955 کار می کردند توسعه یافت. لامپ هالوژن نوعی لامپ رشته ای با مقدار کمی گاز هالوژن است.

لامپ فلورسنت:

لامپ های فلورسنت بعد از لامپ های رشته ای بزرگترین پیشرفت در زمینه روشنایی از سال 1879 هستند. لامپ های فلورسنت با یونیزه کردن بخار جیوه در یک لوله شیشه ای کار می کنند.

انواع اصلی لامپ های فلورسنت کاتد سرد، کاتد گرم و الکترولومینسنت هستند.

لامپ LED:

دیود ساطع نور (LED) بهترین منبع نور موجود تا به امروز است. این توسط منبع نور نیمه هادی دو سرب کار می کند. این یک دیود اتصال p-n است که هنگام فعال شدن نور ساطع می کند.

ما در فروشگاه شهرنور انواع پنل و لامپ و چراغ و دیگر تجهیزات روشنایی (برند نمانور آسیا) را با بهترین قیمت به شما عرضه می‌کنیم، همچنین شما میتوانید با دنبال کردن ما در اینستاگرام از تخفیفات باخبر شوید.