اگر لامپ کم‌ مصرف شکست چه کنیم؟

اگر لامپ کم‌ مصرف شکست چه کنیم؟

اگر لامپ کم‌ مصرف شکست چه کنیم؟

لامپ شکسته

شکستن لامپ کم مصرف به طور قطعی خطرناک می باشد و برای انسان مضر است و متاسفانه کسی در این رابطه به ما آگاهی نداده است که اگر لامپ کم‌ مصرف شکست چه کنیم؟

طریقه کار لامپ کم مصرف:

به طور خلاصه طریقه ی کارکرد لامپ کم مصرف بر پایه ی تحریک الکتریکی اتم جیوه کار میکند. وقتی اتم های جیوه تحریک شوند نتیجه ی آن تولید پرتوهای فرا بنفش می شود. این پرتو به یک صفحه فلورسنت می خورد و نور آفتابی و مهتابی را تولید میکند همه ی این قسمت  را گفتیم تا بدانید داخل لامپ عنصر جیوه وجود دارد که خیلی هم خطر ناک است.

مضرات استنشاق بخار جیوه:

جیوه عنصر خطرناکی است ک اگر داخل ریه برود میتواند عواقب بدی داشته باشد کاهش وزن و التهاب پوست و سردرد و لرزش بدن را ممکن است به همراه داشته باشد و برای کلیه و ریه و سیستم عصبی ما مشکل ساز است. پس از شکستن لامپ کم مصرف بخار جیوه در محیط پخش می شود و نفس کشیدن در این محیط عوارض جانبی دارد. به این ترتیب در شکستن لامپ کم ‌مصرف ۲ خطر به وجود می اید ک باید رفع گردد.یکی بخار جیوه ای ک در محیط پراکنده شده است و دومی تکه های لامپ شکسته شده است. پس باید یاد بگیرید اگر لامپ کم‌ مصرف شکست چه کنیم؟

اقدامات لازم پس از شکستن لامپ:

 1. حتما تمام افراد و حیوانات خانگی حاضر در اتاق را به بیرون هدایت کنید.
 2. هر گونه دستگاه تصویه هوای خانگی ، و وسیله های هواساز مانند کولر و تهویه مطبوع را خاموش کنید.
 3. وقتی لامپ کم مصرف بشکند و محیط الوده به بخار جیوه شود اولین اقدام ما باید تخلیه و تهویه ی هوای اتاق باشد. برای اینکار ابتدا از پخش شدن بخار جیوه به سایر نقاط خانه جلوگیری کنید و درب های اتاق هارا ببندید و سپس پنجره ی محل شکستن لامپ را  به مدت زمان یک ربع باز بگذارید تا تهویه ی هوا به خوبی صورت پذیرد.
 4. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه ، یک ماسک بزنید و وارد محیط شوید البته ماسک فقط محض اطمینان است.
 5. میتوانید خرده های لامپ شکسته را با یک تکه کارتن جمع کنید و اگرخرده های  ریز تر  با کارتن جمع نمی شدند از یک چسب ۵ سانتی کمک لگیرید و تمام خرده هارا جمع آوری کنید.
 6. حتما بعد از جمع آوری کامل خرده های لامپ با یک دستمال مرطوب روی سرامیک یا سطح فرش بکشید تا کاملا محیط پاکسازی شود.
 7. تمامی وسایلی را که برای تمیزکاری مورد استفاده قرار گرفته اعم از چسب ۵ سانتی تکه های مقوا یا کارتن و دستمال را مهر و موم کنید.
 8. اگر کسانی ک لامپ های شکسته را جمع آوری میکنند سراغ دارید حتما مواد باقیمانده را به آنها بدهید ولی درصورت اینکه همچین افرادی را سراغ نداشتید مواد را به سطل اَشغالی ک در محله تان زباله ها را در انجا میگذارید بریزید.

چه کارهایی نباید انجام بدهیم؟

 1. به هیچ وجه به خرده ها دست نزنید و به وسیله ی یک شی دیگر جمع آوری را انجام دهید.
 2. به هیچ عنوان از جارو برقی برای جمع کردن تکه ها استفاده نکنید. استفاده از جارو برقی فضا را بیشتر آلوده خواهد کرد و ممکنه گرده ها را پخش بکند.
 3. پس در قدم اول مشغول جمع کردن خرده شیشه ها ها نشوید و کمی صبور باشیدتا هوای پاک جایگزین شود.
 4. به هیچ وجه وسایل مورد استفاده برای پاکسازی را در خانه باقی نگذارید.
قسمتی از  دستور العمل (اگر لامپ کم‌ مصرف شکست چه کنیم؟)  از وبسایت حفاظت از محیط زیست آمریکا ترجمه گردیده است.

دستور العمل پاکسازی فرش و سرامیک:

اگر مراحل قبل را برای پاکسازی  انجام داده اید حال می توانید از جارو برقی استفاده کنید  تا اگر چیزی باقیمانده باشد را جمع آوری کنید.و حتما پس از جارو کشیدن باید کیسه ی جارو برقی را کاملا خالی کرد و همراه با خورده شیشه ها  مهر و موم کرده و دور بریزید. ما تمام موارد را در رابطه با شکستن لامپ توضیح دادیم ولی فقط تاحدودی هم این  موارد را اگر انجام دهید دیگر جای نگرانی نیست . فقط محض اطلاع خوب است بدانیم که جیوه ی موجود در دماسنج ۱۰۰ برابر جیوه ی موجود در لامپ کم مصرف می باشد و خطر لامپ کم مصرف در مقابل شکستن دماسنج  بسیار کمتر است.

نکاتی برای جلوگیری از شکستن لامپ کم‌مصرف:

 1. برای باز‌ کردن لامپ حتما به دمای لامپ توجه کنید و اگر داغ است مدتی تامل کنید تا لامپ سرد شود و سپس لامپ را باز کنید.
 2. حتما برای باز کردن لامپ از بدنه ی پلاستیکی لامپ بگیرید و لامپ را بچرخانید و از گرفتن قسمت شیشه ای خودداری کنید زیرا ممکن است لامپ در دست شما بشکند که این مورد بسیار اتفاق افتاده است.
 3. برای پیچاندن لامپ بیش از حد فشار نیاورید
 4. در محل هایی که ممکن است لامپ ضربه بخورد مثل روی میز ناهارخوری لامپ کم مصرف نصب نکنید و همچنین مکان هایی ک مخصوص بازی هستند و امکان برخورد توپ وجود دارد یا از حفاظ استفاده کنید ویا قید  استفاده از لامپ کم مصرف را بزنید.
 5. میتوانید از لامپ های کم مصرفی استفاده کنید ک دارای یک کاور پلاستیکی محافظ روی آنها است.
 6. میتوانید در هنگام تعویض لامپ با یک حوله اینکار را انجام دهید که اگر شکست جمع آوری آن راحت باشد.

ما در فروشگاه شهرنور انواع پنل و لامپ و چراغ و دیگر تجهیزات روشنایی (برند نمانور آسیا) را با بهترین قیمت به شما عرضه می‌کنیم، همچنین شما میتوانید با دنبال کردن ما در اینستاگرام از تخفیفات باخبر شوید.

نظرات (1)

نهال

سلام خیلی ممنونم به خاطر این اطلاعات ضروری ومهم! امشب لامپ کم مصرف تو اتاق من شکسته بود ومن متوجه نبودم وچند ساعت تو اون اتاق بودم.وقتی متوجه شدم هم نمیدونستم به جز دورانداختن لامپ وبیرون رفتن از اتاق باید چیکار کنم! ای کاش این اطلاعاتو تو رسانه ها بیشتر منتقل میکردن چون شکستن لامپ کم مصرف خیلی رایجه وکسی هم متاسفانه این چیزارو نمیدونه! ممنونم!