10 نکته برای طراحی نورپردازی مناسب

10 نکته برای طراحی نورپردازی مناسب

10 نکته برای طراحی نورپردازی مناسب

نورپردازی مناسب یکی از مهمترین عناصر طراحی داخلی میباشد.
یکی از اولین نکاتی که توجه شما را در بدو ورود در مکانی جلب میکند سیستم نوردهی و نورپردازی آن میباشد که میتواند بر احساس شما در آن لحظه تاثیر زیادی داشته باشد.
شما با طراحی مناسب این سیستم براحتی میتوانید محیطی که در آن زندگی میکنید را ارتقا دهید. پس چرا به فضای داخلی اهمیت نمیدهید در حالی که با طراحی یک سیستم نوردهی مناسب میتوانید به آن روح ببخشید؟

در اینجا 10 نکته در مورد نورپردازی فضاهای مختلف آورده شده است که شما با رعایت کردن آنها میتوانید شرایط مطلوبی در فضای داخلی خود ایجاد کنید.

1. ارتفاع سقف را در نظر داشته باشید

قبل از اینکه تجهیزات نوردهی خود را انتخاب کنید لازم است که از ارتفاع سقف آن مکان اطلاع داشته باشید. بطور طبیعی برخی از تجهیزات نوری بالقوه دارای کابل ها یا سر های قابل تنظیم هستند.

در حالی که برخی دیگر این امکانات را ندارند. لذا  از تجهیزات نوری استفاده نکنید که از سقف خیلی کوتاه یا خیلی بلند آویزان هستند، چرا که این یک اشتباه بزرگ در طراحی خواهد بود.

قاعده ی کلی : فاصله انتهای تجهیز نوری شما از سقف باید حدود 30 تا 50 سانتی متر باشد.

2. طراحی اولیه داشته باشد

قبل از خریدن و آماده سازی تجهیزات نوری، ترجیحات خود را در نظر داشته باشید.

برای مثال ممکن است شما ترجیح دهید که به جای دو، سه آویز بالای میز ناهار خوری خود قرار دهید. این نکات را در خاطر داشته باشید

3. نور را بسمت بالا تنظیم کنید 

حتما لازم نیست که از تجهیزات نوری که نور را بسمت پایین ساطع میکنند استفاده کنید و میتوانید متفاوت عمل کنید.  

برای مثال شما میتوانید از لوستر های مشعلی استفاده کنید. این تجهیزات باعث ایجاد فضای گرم و صمیمی میشوند. از طرفی سایه ی کمتری هم ایجاد میکنند.

4. نور طبیعی

نور طبیعی یک نور مجانی و بسیار مهم است که در اختیار شما قرار گرفته و میتواند مکان مورد نظر شما را بزرگتر و بهتر جلوه دهد.

پس هنگامی که در حال طراحی سیستم نورانی میباشید این نکته را در نظر بگیرید که تا حدالامکان نور خورشید وارد فضا شود.

میتوانید بجای پرده های ضخیم از پرده های نازکتر یا کرکره ای استفاده کنید که نور را به اندازه ی دلخواه شما از خود عبور میدهند.

از طرفی فاصله میان چراغ هایی که راهروی شما را روشن میکند، زیاد کنید تا وسایل صرفا از یک جهت مورد تابش قرار گیرند.

5. نوع تابش را در نظر داشته باشید

همه چیز صرفا فقط به وسیله ی نوری شما ارتباط ندارد.

نوع چراغی که استفاده کنید هم نقش بسیار مهمی در دکوراسیون منزل شما ایفا میکند. لامپ های هالوژن یا فلوئورسنت مانند LED ها در انواع رنگ های گرم و سرد تنوع دارند. 

درست مانند رنگ دیواری که انتخاب میکنید، نوع نوری که انتخاب میکنید هم بسیار به سلیقه شخصی شما مربوط میشود.

6. نور مناسبی برای پله ها انتخاب کنید

اعمال کردن چراغ های مناسب در طراحی راه پله ها نیز نکته ی بسیار مهمی است که به مسیریابی شما مخصوصا در شب بسیار کمک میکند.

راه پله ها عموما نورگیری مناسبی ندارند و مکان های بسته ای میباشند لذا میتوانید یکسری چراغ روی دیوار راه پله ها تعبیه کنید.

7. روشنایی toe-kicks (زیر کابینتی)

نورپردازی است که معمولا در قسمت پایینی کابینت ها اعمال میشود و این روشنایی فقط صرفا جنبه ی زیبایی ندارد بلکه میتواند جلوه ی بسیار مناسبی از اتاق شما یا آشپزخانه، مخصوصا در شب، ایجاد کند.

8. هراسی از استفاده از نور های رنگی نداشته باشید

بکار گیری از نور هایی که رنگ روشنی دارند میتواند جلوه ی جذابی به یک اتاق ساده و معمولی ببخشد. 

استفاده از نور های رنگی میتواند ناخودآگاه باعث شگفتی مخاطب شود. 

9. تزئینی عمل کنید

استفاده از نور های مختلف در جهت تزیین مکان شما، میتواند حس بسیار خوبی در فرد ایجاد کند.

هنگامی که نورهای اصلی خانه تعبیه شدند، میتوانید به فکر اعمال نورهایی جهت بهبود دکوراسیون خانه ی خود باشید.

برای دکوراسیون یک خانه حتما لازم نیست که روی دیوار شما پر از آثار هنری باشد تا منزل شما شیک بنظر برسد بلکه استفاده از چراغ های تزیینی در طراحی میتواند گاهی به همان میزان تاثیر در زیبایی خانه تان داشته باشد.

10. از جلوه های نوری مختلف استفاده کنید

جلوه های نوری میتواند تاثیر بسزایی در روشنایی منزل شما داشته باشد.

برای مثال شما میتوانید در ناهار خوری خود یکسری LED  هایی که نور روشنی دارند تعبیه کنید تا زمانی که نور چراغ های اصلی را کم میکنید این LED ها بصورت متمرکزی نورپردازی کنند.

فراموش نکنید که در این مکان از چندین سیستم نوری استفاده کنید.

نتیجه گیری

طراحی سیستم نورپردازی همواره در حال تغییر و توسعه است. و هم اکنون شما میتوانید از گزینه های بیشماری برای طراحی خانه خود استفاده کنید.

از طرح  های زیبا و دلپذیر گرفته تا طرح های رنگارنگ، دیگر طراحی هیچکدام سخت به نظر نمیرسد و این تماما به سلیقه شما بستگی دارد. اما این بسیار مهم است که بدانید باید دنبال چه تجهیزی باشید.

با نکاتی که در بالا گفته شد شما میتوانید خانه خود را مانند یک فرد ماهر نورپردازی کنید.

 

ما در فروشگاه شهرنور انواع پنل و لامپ و چراغ و دیگر تجهیزات روشنایی (برند نمانور آسیا) را با بهترین قیمت به شما عرضه می‌کنیم، همچنین شما میتوانید با دنبال کردن ما در اینستاگرام از تخفیفات باخبر شوید.